
Procurorii fac vineri 13 percheziții la membri ai grupării lui Horațiu Potra, mercenarul fugar, apropiat al lui Călin Georgescu. Sunt vizate mai multe persoane care ar fi pregătit revolte în diverse zone din țară, inclusiv în CLUJ, și care au apărut la protestele din ultima perioadă. Anchetatorii au în vedere și infracțiuni de nerespectare a ordinii constituționale. Alte 47 de percheziții în același dosar au fost efectuate la finalul lunii februarie.
Procurorii de la Parchetul General și polițiștii de la Poliția Română continuă perchezițiile în dosarul lui Horațiu Potra, dosar în care oamenii legii au mai multe dovezi că acesta ar fi încercat să vină pe data de 8 decembrie în Capitală, însoțit de o brigadă de mercenari de ai săi, punând în pericol ordinea constituțională.
Anchetatorii au făcut mai multe percheziții, inclusiv în urmă cu o lună de zile la casa lui Horațiu Potra, la casele apropiaților săi, dar și la rudelor sale, unde au găsit un arsenal de arme de război și acum încearcă să afle cum au ajuns aceste arme în țară, fiind suspiciuni că acestea ar fi pus la cale și alte revolte în România.
„Astăzi, 14 martie, polițiștii Inspectoratului General al Poliției Române, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, efectuează percheziții domiciliare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracțiuni la adresa ordinii publice și securității naționale.
Activitățile derulate vizează infracțiunile de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, acțiuni împotriva ordinii constituționale, operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept, instigare publică, favorizarea făptuitorului și comunicarea de informații false.
Operațiunea are drept scop documentarea și investigarea activităților infracționale ale persoanelor vizate, probarea legăturilor infracționale, respectiv identificarea de bunuri și înscrisuri folosite în activitatea infracțională”, se arată într-un comunicat al Poliției Române.
În ultima perioadă s-au făcut mai multe percheziții în acest sens, 21 de persoane, printre care și Horațiu Potra, fiul și nepotul său au fost puși sub acuzare, iar în același dosar, anchetatorii verifică dacă Georgescu, fostul candidat la prezidențiale, are vreo legătură cu Horațiu Potra.
De astfel el a fost pus sub urmărire penală pentru infracțiunea de nerespectarea ordinii constituționale, însă deocamdată nu a mai fost audiat în acest dosar.
Urmează ca la finalul perchezițiilor de astăzi să fie audiate mai multe persoane, iar oamenii legii să vadă dacă și aceștia dețin la domiciliu arme albe sau chiar arme letale.
Citește și … Horațiu Potra, ARESTAT în lipsă. După gratii au ajuns alte 18 persoane