Take a fresh look at your lifestyle.

Ce rezultate au scos copiii la Festivalul Internațional de șah pentru copii – Salina Turda

0

sah-6Festivalul Internațional de șah pentru copii – Salina Turda, la care au participat circa 150 de copii din 5 țări; România, Irlanda, Marea Britanie, Republica Moldova și Ungaria, a luat sfârșit.

Competiția s-a desfășurat în perioada 9-13 august, în baza de tratament a Salinei Turda, partenerii acestui eveniment fiind Primăria municipiului Turda, Salina Turda și Șah Club Potaissa Turda.

cristian-matei„Eu sunt sunt o persoană care susține sportul în general, absolut toate sporturile. Am urmărit îndeaproape activitatea domnului Fântână și a copiilor noștri din Turda, care practică acest sport, am reușit să-i ajut inclusiv financiar, indiferent de poziția în care m-am aflat, iar acum, în calitate de primar, cu atât mai mult o să facem tot posibilul ca să se dezvolte toate sporturile în turda, lucru care, în ltima perioadă, a rămas puțin în urmă”, a declarat primarul Turzii, Cristian Matei, prezent la eveniment.

De altfel, edilul a jucat o partidă de șah, la deschiderea evenimentului, cu una dintre participante.

Premiile competiției s-au ridicat la 2000 de euro.

Rezultatele Festivalului Internațional de șah pentru copii – Salina Turda:

Clasament General 8 ani:
1.Boeru Dragoș – Cluj
2.Maria Alexandra – Brașov
3.Anghel Teodor – București
4.Stănescu Tudor – Deva
5.Mocan Alexandru – Satu Mare
9.Popescu razvan – Turda
12.Străjan Andrei – Turda,
Au mai participat juniorii de 8 ani Miko David, Sălcudean Patricia,Cical Mara, Leas Denisa și Corșeu Cristina.

Clasament General 10 ani:
1.Mihălcescu Alexandru – Turda
2.Tarciuc Ianis – Alba Iulia
3.Luchian Diana – Turda
4.Ferențiu Raul – Cluj
5.Vasiu Hannah – Cluj
10.Pap Blanca – Turda
13.Pataki Dragoș – Turda
17.Revnic Radu Andrei – Turda
18.Rus Alexandra – Turda
21.Irimia Cristian – Turda

Clasament General 18 ani:
1.Năstase Cristina – București
2.Dicu Dan – Satu Mare
3.Angheluș Alin Gabriel – Satu Mare
4.Mârza Diana – Irlanda
5.Bobocea Laurențiu – Cluj
11.Bencze Noemi – Turda
17.Pîrlea Silvia – Turda

ÎNCEPĂTORI:
1.Pamfilie Iula – medalie de aur
2.Florea David – medalie de argint

Citește și

SPUNE CE CREZI

Adresa de email nu va fi publicata