Take a fresh look at your lifestyle.

CFR continuă seria rezultatelor dezamăgitoare

0

După o săptămână plină de evenimente, în care CFR Cluj și-a schimbat antrenorul și a dat afară mai mulți oficiali, jocul echipei este la fel de confuz. Campionii din Gruia au bifat al treilea meci consecutiv fără victorie, după ce au fost ținuți în șah, scor 0-0, de nou promovata Dunărea Călărași.

Dobrogenii au început tare meciul și puteau deschide scorul după doar cinci minute, însă Kouakou a ratat o execuţie simplă din 7 metri. Deac și Camora au încercat să dea replica, dar șuturile lor au trecut pe lângă, respectiv peste poarta gazdelor. Francezul care a încercat în această vară, prin toate mijloacele, să plece de la CFR, Billel Omrani, a irosit cele mai mari ocazii ale ardelenilor. Mai întâi, în minutul 33, a reuşit o preluare excelentă, însă șutul a fost dezamăgitor.

La ultima fază a primei reprize tot Omrani a interceptat o pasă de la Manea, a preluat în interiorul careului, însă şutul său a şters transversala porţii lui Straton. La fel ca și în debutul întâlnirii, gazdele au avut prima ocazie în actul secund. Fotbaliștii de la Dunărea au solicitat și o lovitură de la 11 metri, însă centralul partidei a lăsat jocul să continue. Ioniță și Omrani au ratat alte oportunități de a deschide scorul, iar golgheterul din sezonul trecut, George Țucudean s-a dovedit la fel de neinspirat în alte două rânduri.

Meciul s-a terminat 0-0 și Toni Conceicao a debutat dezamăgitor pe banca CFR-ului. Alb-vișiniii vor disputa la jumătatea săptămânii viitoare returul cu Malmo FF din turul doi preliminar al Ligii Campionilor. În manșa tur suedezii s-au impus, la Cluj, cu scorul de 1-0 și sunt favoriți la calificarea în faza următoare a întrecerii.