Take a fresh look at your lifestyle.

CFR, victorie în deplasare și o calificare ca și acontată în Europa League

0

Campioana României, CFR Cluj, a învins, joi seara, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa armeană Alaşkert, și este ca și calificată în play-off-ul Ligii Europa. Meciul de la Erevan a contat pentru manşa I a turului III preliminar al UEFA Europa League la fotbal.

Succesul clujenilor a venit grație golurilor marcate de George Ţucudean, în minutele 5 şi 49, ultimul din lovitură de la 11 metri. Prima repriză a meciului de la Erevan a fost alertă, cu faze la ambele porți, însă doar echipa clujeană a fost cu adevărat periculoasă. Alex Păun a ratat monumental în minutul 2, dar Țucudean a liniștit lucrurile și a deschis scorul din interiorul careului, cu o execuție spectaculoasă (min.5).

Gazdele au încercat să amenințe poarta clujenilor doar cu șuturi de la distanță, fără să creeze cu adevărat panică în careul lui Arlauskis. Până la pauză tot campioanei României a ratat două bune ocazii de gol prin Mihai Bordeianu (min.17 şi 33). La patru minute de la reluare CFR şi-a mărit avantajul, prin Ţucudean, care a reuşit dubla în urma unei lovituri de la 11 m, după ce tot el a fost faultat în careu.

La 2-0 antrenorul Conceicao i-a trimis în teren pe Tambe, Ioniță și Costache și a așezat echipa într-un sistem de conservare. Abia în minutul 83 gazdele au avut prima ocazie clară de a marca. Nenadovic a tras din prima, însă Arlauskis a reţinut. Manucharyan a încercat și el să înscrie golul de onoare al lui Alashkert (min. 90), dar mingea a fost deviată.

Meciul retur se va disputa joi, 16 august, la Cluj-Napoca, de la ora 20:00. În turul următoar CFR va întâlni echipa care se va califica din dubla Legia Varșovia – Dudelange. Tot joi, formația din Luxemburg s-a impus incredibil pe terenul Legiei.

sursa foto: Digisport